Dobrodružná cesta Bitcoinu

Ak by mi niekto pred dvoma rokmi povedal, že cena Bitcoin v nasledujúcich rokoch stúpne nielen oproti všetkým papierovým peniazom, ale i zlatu a striebru, pokladal by som ho ak nie za blázna, tak bláznivého optimistu. Je až neuveriteľné, kam sa za pár rokov existencie tento vynález poznajúci iba nuly a jednotky dostal. Pritom ešte neuveriteľnejší je jeho potenciál, ktorý môže zmeniť spoločnosť ako ju v súčasnosti poznáme.
Zrekapitulujme si teda krátku, no už značne dobrodružnú históriu Bitcoin. Bitdata spracoval kľúčové udalosti, ktoré mohli mať väčší alebo menší vplyv na cenu (faktory vplývajúce na cenu nikdy nemožno presne určiť, pretože to by sme sa museli pýtať každého kupujúceho aj predávajúceho na dôvod. Pritom ani to by nemuselo nič znamenať, pretože nemusia hovoriť pravdu), do prehľadného grafu.
Graf zachytáva vývoj ceny Bitcoin v amerických dolároch od polovice roku 2010, kedy bolo možné kúpiť jeden btc za 7 centov (áno, sedem centov pred dva a pol rokom!). V tomto čase prichádza na scénu prvá zmenáreň Mt.Gox, ktorá si od svojho vzniku drží dominantný podiel na tomto trhu, napriek rastúcej konkurencii. Začiatkom roku 2011 hodnota btc sa už blížila k jednému doláru, internetom sa začína šíriť animovaný videoklip Weusecoins, vysvetľujúci základy digitálnej meny.

btcvyvoj

Pár týždňov potom štartuje prudký, takmer vertikálny rast ceny nahor. Po prelomení psychologickej bariéry 1 usd/Btc sa mena už späť nepozerala. Čoraz viac ľudí si začalo uvedomovať, že toto nebude iba nejaký módny výstrelok pár šialených programátorov (alebo iba jedného?), ale niečo, čo má svoju hodnotu. Pri atakovaní hranice 10 usd/Btc sa na verejnú scénu dostáva online obchod s drogami Silk Road, ktorý využíva anonymitu platby s Bitcoin a mohol ešte viac prispieť k tomu, že v lete roku 2011 prelomila cena rekordnú úroveň 30 usd/Btc. Pritom ešte tri mesiace predtým stál 1 bitcoin 7 centov. Nepochybne najväčší podiel na tomto prudkom raste mal špekulatívny dopyt, čo môže
potvrdzovať aj okamžitý pád ceny z jej vrcholu. Hoci sa často následný prudký pokles spája s haknutím najväčšej zmenárne Mt.Gox, z grafu je vidno, že rapídny pokles odštartoval už niekoľko dní pred rozšírením správy o Mt.Gox. Vtedy už bol pokles v polovici.
Nasledovali ďalšie haknutia menších zmenární, sprevádzané pochybnosťami o ich reputácii a možnom podvode. Až koncom roka sa cena začala stabilizovať okolo úrovne 2 usd/Btc. Prvá polovica 2012 bola ešte stále v znamení problémov zabezpečenia zmenární (činnosť ukončila napríklad druhá najväčšia TradeHill a nakoniec aj btc broker Bitcoinica), cena sa pohybovala väčšinou v pásme 5-7 usd/Btc. Po prelomení bariéry 7 usd nastal opäť prudší rast až na úroveň vyše 13 usd.
V auguste však trhom opať otriasla negatívna správa. Investičný fond Bitcoin Savings & Trust, sľubujúci klientom 7% výnosy za týždeň, ohlásil ukončenie činnosti. V jeho správe sa malo nachádzať niekoľko sto tisíc Bitcoinov. V priebehu hodiny od tejto správy sa cena prepadla na 10 usd, aby sa neskôr stabilizovala na 12,5 usd.
Azda najpozitívnejšou udalosťou vlaňajšieho roka bolo oznámenie blogerského servera WordPress o akceptovaní Bitcoin pri platbe za upgradované služby. O tom, že kryptodigitálna mena začína ohrozovať inflačné fiat peniaze všetkých vlád a centrálnych bánk na svete, svedčí aj štúdia ECB o digitálnych menách, v ktorej sa venuje pozornosť najmä bitcoinu. Najdôležitejšie však je to, že platbu Bitcoinami umožňuje stále viac a viac obchodov.

Reklamy

Jedna odpoveď

  1. Prfektny clanok, vdaka…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: